Новини

Невідкладні стани в ірисівництві

       Найчастіше причиною загибелі ірисів є бактеріоз (або бактеріальна гниль), але насправді не така вона страшна, як її малюють. Не буду зараз вдаватися до аналізу причин загнивання, про це багато написано, на моєму сайті також. Чи можна врятувати рослину і що для цього треба зробити? Все просто.
1. Зберігаємо спокій!
Я в таких випадках заспокоюю себе тим, що ірис не буде цвісти, та як він розростеться! За умови, звичайно, що він виживе, але про це я намагаюся не думати.
2. Відводимо воду
Ямки, рівчаки, невеличкі канавки між рядками - любе, щоб тільки іриси не замокали. На ділянці, де є небезпека застою води, це можна зробити ще восени.

3. Вирізаємо пошкоджені ділянки
Як кажуть в хірургії - "в межах здорових тканин". Не шкодуйте і не бійтеся. Якщо залишиться навіть маленька частина кореневища хоча б з однією сплячою бічною брунькою - ірис виживе. Або не виживе, та це вже від нас не залежить.


4. "Рани" присипаємо чи змочуємо будь-яким антисептиком, який є під руками. Якщо не буде дощу чи снігу, то зрізи підсохнуть і без цього, але при сирій погоді відкриті ділянки можуть вкритися пліснявою.
5. Поставте біля уражених рослин маячки. Якщо процес не зупиниться, потрібно буде ще раз зачистити кореневище, тому ці рослини потрібно періодично оглядати.
  Ще було б добре домовитися з небесною канцелярією, щоб найближчі кілька днів були сухими і сонячними, тоді наші шанси з порятунку хворого суттєво зростають.
 6. Викопувати чи не викопувати?
  В статті "Агротехніка ірисів" я про це вже писала. Минуло кілька років після її написання, моя думка не змінилася. Так, можна викопати уражену рослину, ретельно зачистити, обробити і висушити, а потім посадити знову, дехто садить в горщик. В цьому є певна логіка - це дає можливість ретельніше оглянути і видалити гнилі ділянки, висушування зупиняє процес гниття, горщик можна занести в приміщення і тим самим захистити рослину від сирості. І такий спосіб в деяких випадках досить ефективний. Але, на мою думку, є один суттєвий мінус, особливо якщо йдеться про ірис, що був посаджений минулого року. Подумайте самі - рослина ослаблена інфекцією, від неї залишився невеличкий фрагмент, вціліло кілька корінчиків, які забезпечують живлення. І тут ми викопуємо, ріжемо, висушуємо, щедро обробляємо хімікатами, при цьому гинуть делікатні кореневі волоски - єдина структура, яка виконує функцію поглинання. Цими тортурами ми ще більше добиваємо і без того слабкий ірис.
  А потім ми хочемо, щоб збідована рослинка:
а) поборола інфекцію;
б) вкоренилася, тобто утворила нові корені з кореневими волосками;
в) пішла в ріст.
  Якщо ми залишаємо ірис в ґрунті, то йому не потрібно затрачати енергію на вкорінення і вже через 2-3 тижні ми бачимо ріст бічних бруньок. При вчасному (!) виявленні загнивання такий ірис найчастіше вдається врятувати. Тому не лінуємося і як тільки сходить сніг - регулярно оглядаємо посадки.
  На початку своєї "ірисової кар'єри" я пробувала викопувати уражені рослини, нічого з того не виходило, тому перше, що рекомендую в таких випадках - залишити хворий ірис в ґрунті. Але, наголошую, це моя думка і мій досвід, якщо комусь вдається реанімувати сорт іншим способом - це чудово.
Внизу на фотографіях сорт FASHION WEEK (T.Johnson ‘15). Я посадила його в серпні 2015, в лютому 2016 виявила загнивання, кілька разів обрізала, залишився маленький фрагмент кореневища з однією брунькою. Вже через два тижні брунька почала рости, до кінця сезону ірис відновився. Третя фотографія зроблена через рік, а в червні 2017 року я побачила фантастичну квітку!